Списание Bglobal проведе конференция Бизнесът и регионите
„Устойчивото развитие не се случва от вчера. Това е исторически процес, който протича постепенно и благодарение на който всеки ден постигаме по-добър живот за себе си и децата си.“ С тези думи Боян Рашев, управляващ партньор на консултантската фирма „Денкщат България“ при откриването на втората годишна конференция Бизнесът и регионите.
Събитието бе открито от вицепремиера по европейските въпроси Атанас Пеканов, който във видеообръщение заяви, че пред българската и европейската икономика стоят много предизвикателства, които могат да бъдат решени само с общите усилия на бизнеса, местната власт и държавната администрация.
Конференцията, организирана от списание Bglobal и Българската стопанска камара, се проведе на 5 октомври с участието на представители на правителството, бизнеса и местната власт. Сред целите на конференцията бяха преходът към въглеродно неутрална икономика и дигиталната трансформация, но преди всичко на фокус беше трансформацията на хората, идеите, бизнеса. И ако гръбнакът на икономиката са малките и средни фирми, то двигател на развитието са големите компании.
Представители на бизнеса, който задава темпото и въвежда иновации далеч преди да се заговори за Зелена сделка и дигитална трансформация, представиха опита и посланията си.
проф. д-р инж. Илия Гърков сподели:
„Ние в „Дънди Прешъс Металс“ разбираме трансформацията като промяна от едно състояние в друго състояние, а устойчива трансформация означава, че няма връщане назад.
И макар някой да вървят с по-бързи крачки, а други с по-бавно темпо, идеята е как заедно всички да станем по-бързи. От опит можем да разкажем много неща, защото „Дънди Прешъс Металс“ в рамките на 17 години от състояние на банкрут станахме една от водещите компании по иновативност. За последните три години Челопеч беше посетен от над 370 компании, от които само 17 български. Това, което хората искат да знаят е как за толкова кратко време сме успели да трансформираме компанията и да запазим устойчиво темпа на подобрения. Само ще спомена, че след първия самообучаващ се, автономен дрон сега развиваме проект, с който ще можем да управляваме, което и да е минно оборудване в света от България. Иновация, трансформация, дигитализация в практиката за нас означава тръгваш, тестваш, падаш, изправяш се, продължаваш. Целта ни е да освободим хората от еднотипните действия и да създадем условия за нови интелигентни решения.
За да има смисъл от капиталовложенията и инвестициите и да може бизнесът да има устойчивост му е необходима сигурност.“
Г-н Гърков зададе въпрос дали някой може да каже колко време е нужно в България, за да се открие рудник и направи паралел, че ако в Австралия времето необходимо за разрешение варира от дни до седмици, то в България за откриването на рудник „Ада тепе“ – първият рудник в последните 40 години - са били необходими 17 години.
Макар и отнело дълъг период, изграждането на рудник „Ада тепе“ е оказало силно трансформиращ ефект върху община Крумовград. Във втория панел на конференцията с представители на общините кметът на Крумовград г-жа Себихан Мехмед представи опита си в работата с „Дънди Прешъс Металс“.
Разказът на г-жа Мехмед развълнува присъстващите в залата.
„Община Крумовград започна процес на трансформация с добива на злато. Преобразяването стартира с инвеститора и стана възможно благодарение на диалога. В началото ни беше трудно, тъй като 40 години не е бил откриван рудник. За нас обаче разликата е огромна – в момента в Крумовград има изградено единственото в Европа интегрирано съоръжение за съхранение на минни отпадъци, водоизточника на града е съхранен и качеството на водата ни е гарантирано. По споразумение с компанията беше създаден фонд за микро, малки и средни предприятия, който да насърчава предприемачеството и да подпомага откриването на нови работни места. Общинската болница функционира също благодарение на средствата от „Дънди Прешъс Металс“ и благодарение на тях успяваме да заплатим допълнително 2000 лв. към възнаграждението на лекарите с цел да привлечем и задържим специалисти. Успяхме заедно да квалифицираме хора и да осигурим заетост на над 90% от местното население, което нямаше необходимите умения за работа в минната промишленост.
Малкият човек в малкия град се радва на малките неща.“ – обобщи г-жа Мехмед.