Грозната истина или красивата лъжа

Георги ВеличковЕдно рекламно видео се разпространява тия дни, има хиляди споделяния. София от 1978 година. Градинки, зеленина, красива соц лелка се разхожда, гвардейци маршируват пред Мавзолея, по улиците няколко Москвичи и Лади, усмихнат униформен.


Хиляди коментари, славещи това спокойно и красиво време. Хора, които не са били родени тогава, жалят че не са имали шанса да живеят в тия хубави години...


Само дето това рекламно видео няма нищо общо с истинския живот.


1978 бях в гимназията. На нашите след 15 години чакане им бяха стигнали лихвоточките да си купят гарсониера в Надежда, панелен блок на последния етаж. Лихвоточките бяха някакъв ред, по който държавата казваше кой може и кой не може да си купи жилище.


Блокът, както и всички блокове в Надежда беше пълен с хлебарки, а мазетата с плъхове, изпражненията им бяха навсякъде, включително върху бурканите с чушки и лютеница, които всяка есен нашите правеха за зимата. В цяла Надежда и Толстой имаше три магазина, халите Надежда, супера в Толстой и един смесен магазин на ул. Република, между Надежда и Толстой, дето се продаваха храни и стоки за бита, като електрически крушки и сапуни. Навсякъде огромни опашки за всичко. Единствената кръчма за двата квартала "Заводска среща" събираше кварталните алкохолици, а те бяха повече отколкото кръчмата можеше да побере. Вътре и около нея редовно ставаха сбивания, наоколо повръщано, избягвах вечер да минавам оттам. Работнически квартал. Повечето си изхвърляха боклуците през прозорците и околоблоковите пространства бяха кочина. Околните заводи (в района бяха много) и ТЕЦ-ът, бълваха пушеци и сажди, зимните месеци беше ужасна мъгла, смог, не виждаш на три метра пред себе си. Гимназията ми беше в друг квартал. Сутрин по тъмно висвах в кишата на автобусната спирка. Около мен тълпа от сиви, смачкани хора, мръзнат и псуват нередовния транспорт. След известно време в мъглата се виждат мъждукащите фарове на рейса. От вратите висят хора. Често рейсът подминава спирката, защото още хора няма как да се качат. Спира на 30-40 метра, колкото някой да слезе. По-пъргавите успяваме да дотичаме и да се хванем за вратата, висим навън, возим се стъпили само с един крак на стъпалото.


Предимството е че билети не дупчим. В онуй чудесно време, дето билетът струваше 6 стотинки.


1978 година.

 

 

 

 

 

Още от същия автор