Посолството, което изпуска нерви и се ангажира с обидни реплики срещу български граждани

Посолството, което изпуска нерви и се ангажира с обидни реплики срещу български гражданиСигурен съм, че аташето по печата на руското посолство разбира, че препечатването на съдържание от една от многото тотално неизвестни, но хибридни медии, променя статуса на споделеното от "случайно", в споделяно мнение на институцията посолство. Тоест вече не е някакъв агент на руско влияние със сайт, който нарича "олигофрени и малоумници" български граждани, а посолството, което изпуска нерви и се ангажира с обидни реплики срещу български граждани. А това никак, ама никак, не попада в границите на поведение, което се предписва по двете Виенски конвенции за дипломатическите и консулски отношения.


В нормална държава МВнР, като институция, която е призвана да осъществява надзор над поведението на дипломатическите и консулски представителства на другите държави у нас, и да защитава правата на българските граждани, включително спрямо неуважително отношение от чуждестранни дипломати, щеше да извика и нахока руския посланик. Но това у нас няма да се случи.


Кое е обаче важното? Това, че в значителна част от българския народ, нетърпимостта срещу Путин и неговата кохорта, е на такова равнище, че дори и стъпки, които не би трябвало да предизвикват извънредни реакции, като "елха", предизвикват рязко отрицателна реакция. Защото Русия и нейното посолство не се възприемат нито като братски, нито като приятелски, а като представители на имперска агресивна сила, която не е способна на нормални, човешки жестове.


Жалко е това състояние на двустранните отношения, но това е изцяло заслуга на Кремъл и на Крим. Москва трупа върху старите и нови грехове, а това със сигурно означава че вместо отношения между нормалните хора от двете страни, всичко се свежда до неискрени, користни, на гърба на данъкоплатците и потребителите в двете страни, корупционни сделки на т.нар. елити.


Кой е този "идиот" в руското посолството, който е поискал да издигат елха на площад Света Неделя, което вероятно е най-неподходящото место в София - мястото на доскоро считания за най-трагичен терористически акт, финансиран от Москва. Това е не само обидно, но във висша степен арогантно.


Още на времето им казах, че докато си мислят, че България е само русофили, външната им политика, постоянно ще бъде продукт на оптически самоизмами, без да могат да разберат истинските "чувства" на българската общественост. Именно защото приемат желаното за действително, мнението на купчината русофили за обществено доминиращи мнения.


ПСА го пазят с жандармерия, "елхата" също, е не могат навсякъде да разположат жандармерия. Утре ще научат, че софиянци няма да позволят да се издигне паметник на граф Игнатиев, в други ден ще разберат, че имат проблем изобщо със запазване на името на улицата на руския дипломат. Така под повърхността на "енергийните" шлемове върви дълбок, естествен, макар и позакъснял процес на ребългаризация на историческата памет, който в Кремъл ще възприемат като ограничаващ руското влияние, а това просто са нормални и логични процеси на себеуважение и самоосъзнаване на българската нация.


Докато Лавров и сие не се научат, че уважението е неизменно предусловие, а подаръците първо трябва да бъдат поискани, народната любов постоянно ще минава покрая руските дипломати в София. И колкото и да се мъчат да обясняват случилото се с ЦРУ, с Брюксел, с фашисти, бандеровци, и прочие "бисери" на мисълта, нещата са прости, българите не искат над своите герои - Левски и Ботев да има други, искат да се чувстват господари в собствената си земя, а не да се оглеждат за "позволеното" и да се задоволяват с по-задни места на трибуната.


Не могат да бъдат русофоби всички, които искат централните улици, най-значимите паметници да бъдат на български герои, царе, дипломати, политици, поети, музиканти, учени, учители, митрополити.


Има много етапи на Освобождението, сега е време на освобождение от освободителите.

 

Колегите от МВнР са отговорили на призивите за реакция с поредната безхарактерна позиция. Опитите да се представи като мъдра и сдържана позиция, в която няма скелет са достойни за съжаление. В същност позиция на МВнР няма, и изглежда няма да има.


Изразът "няма да реагираме засега" не е нищо друго освен опит да се спечели време, колчем недоволството утихне и проблемът са реши от само себе, без да се налага реакция. Тоест "снишаване".


Второ, както посочвам в моя анализ, сред като публикацията е споделена на страницата на посолството, това вече не е позиция на сайта Класа бг, а мнение на посолството, което то споделя. Друга интерпретация е невъзможна.


Трето, използваните изрази " олигофрени и малоумници" са толкова ярки и недвусмислени като послание към българската общественост, че не оставят никакво място за съмнение, че са вербален израз на отношение спрямо БЪЛГАРСКИ ГРАЖДАНИ, който руското посолство споделя. Именно тук е заровено задължението на МВнР да реагира, което е безусловно. При това не е задължително МВнР да споделя позицията на тези граждани, които протестират, нито пък тя да е на множеството.


Четвърто, историята на реакциите на МВнР включва всякакви свръх и под реакции, включително и спрямо публикации в руски сайтове. Това, което пропускат колегите в МВнР, че в споделената на сайта на посолството словесна есктремност се съдържат, освен обидните изрази и внушения за "брутална американска цензура".


Пето, не твърдя, че реакцията трябва да бъде "балистична", напротив - с малко думи, но навреме, могат да се кажат много неща. Но отсъствието на реакция не е умен баланс между две лоши решения - да не реагираш или да се снишиш, а окуражителен сигнал към следващи словоблудства и то от институции които са длъжни да спазват протокол и дипломатичен език.


Ето няколко елементарни въпроса, на които съм сигурен, че трябва да си отговорите за да оцените собственото си решение за отсъствие на реакция.


Има ли разлика между това цитатът от сайта да се появи на страницата на руското посолство и на страницата на руското външно министерство? Ако беше на страницата на МИД пак ли нямаше да реагирате, и защо ако на МИД реагирате, на посолството не?


Има ли разлика между споделения пост на страницата на руското посолство и примерно устна реакция на говорителя Захарова, в която тя примерно цитира същи или подобни думи и сайт?


И накрая, давате ли си сметка, каква щеше да бъде реакцията на МИД, ако на страницата на нашето посолство в Москва, бяхме споделели "мнение", че руски граждани са "малоумници" и "олигофрени"? Тук дори няма място за сложен мисловен процес.


Уважението към "собствените" институции не е дарен свише капитал, още по-малко следствие на самомнение или призиви, а на уважението и респекта, които същите институции заслужават и си завоюват именно в такива моменти, като защитават достойнството и честта на български граждани. Иначе се превръщате в Министерство за защита на някои граждани по някой въпроси.


Това, че не можете да реагирате на "всеки" пост не заслужва коментар, това не е "всеки" пост и вие го знаете прекрасно. Вашият проблем в прес секцията и ръководството на МВнР не е че прекалено често и остро реагирате, а точно обратното, че прекалено често се губите и отсъствате, когато стане "напечено" и че трябва да проявите гръбнак, особено в отношението към Москва. Снишаването не е нито политика, нито позиция.


За ваше сведение, страницата на руското посолство е официална и НИКЪДЕ няма дисклеймъри, че споделените мнения са частни и не отразяват мнението и позицията на руската страна, включително и под посочения пост.


Да, това не е официална позиция, изразена от посланик или съдържаща се във вербална нота, Но ваше задължение е да санкционирате с позиция и осъждане текст на страницата на руско посолство.


Изглежда само вие не знаете, че страницата на посолството е недостъпна за нелицеприятни мнения и много хора са блокирани.


А накрая сугестията, че можем да протестираме е като в старата приказка - накарай някой да работи, и той ще те засипе с акъл. Но характер трудно се трансплантира.


Или го имаш, или го нямаш.

 

Илиян Василев

 

 

Още от същия автор