Нека сложим и край с мита, че в България сме имали прекалено много студенти и прекалено много хора имали висше образование. Статистиката е:
1. Средно за OECD хората в работоспособна възраст с висше образование са 33,18% (медианата е 34,50%).
2. В България хората с висше образование в работоспособна възраст са 27,80%.
Не е вярно също, че "имаме много университети". Напротив - например САЩ, които са лидери във висшето образование, имат два пъти повече висши училища на глава от населението спрямо нас! Освен това при университетите не е важна само бройката, а е важен и размерът им, защото между Софийски Университет и Театрален Колеж "Любен Гройс" мисля, че ще се съгласите, че има разлика (и двете са акредитирани висши училища, но в първото завършват всяка година хиляди випускници, докато второто има по 10-15 човека на година)!
Не е вярно също, че качеството било трагично. По класациите на webometrics половината от висшите ни училища са в първата 1/3 в световната класация, а почти всички са в първата половина на света. Имаме и Софийски университет, който се нарежда в престижното топ 1000, а това при нашите бюджети е много висок резултат.
Ако искате да търсите реален проблем у нас, той е че повечето висши училища са държавни (38) и много по-малко (13) са частни. Може би щяхме да имаме повече пари за висше образование и съответно по-добри резултати ако беше наопаки.
И не на последно място - ако някой си мисли, че липсата на конкуренция би могла да породи по-високо качество, много се лъже.