За личните карти с биометрични данни

За личните карти с биометрични данниЗа първи път се заговори сериозно за въвеждане на лични карти с биометрични данни през 2004 г. Идеята тогава беше да се въведат такива при приемането ни в Европейски Съюз, защото той или иначе ще има смяна на дизайна, заради новото лого със звездичките. Инициативата е била силно застъпена от JWCappelen и Hewlett-Packard, но не успява да пробие поради чисто финансови причини и съответно пропада.

 

Все пак през 2007 г. Румен Петков пусна обществена поръчка за лични карти с биометрични данни. Тази обществена поръчка обаче пропада по неясни (според мен скалъпени) причини. Така се пуска втора обществена поръчка през 2008 г., която вече е за обикновени лични карти (без биометрични данни). Спечели Siemens, но заради скандали и обжалвания договорът се сключи чак през април 2009 г. за срок от осем години.


Интересното е, че машините, които Siemens доставят и ползват, са с възможност за интегриране на чипове, но тя просто не се използва. През 2010 г. започват да ги ползват само за международни документи, но не и за лични карти и шофьорски книжки. В първото правителство на Борисов МВР се опита да надгради системата с нова обществена поръчка и личните карти да започнат да работят с чип. Първият търг се проваля, а втория е върнат от Комисията за защита на конкуренцията за преразглеждане, с което и всичко спира до там.


Наближаването на края на договора със Siemens през 2016 г. за съжаление съвпада и с бурните години 2013-2014 г. с правителството на Орешарски и фалита на КТБ. Новосформираното правителство на Борисов-2 е в много неприятен формат на коалиция между ГЕРБ и Реформаторски Блок, в която т.нар. "реформатори" ту подкрепят правителството, ту са в опозиция. Познахте - изпадат в положение на опозиция и за идеята да се окрупни и централизира печатането на лични документи (вместо досегашните общо 28 печатници по различните областни дирекции) плюс да се премине наистина към лични карти с биометрични данни.


След бавене, мотане и протакане, чак в началото на 2016 г. е обявена обществена поръчка. При това с критично къс срок, защото дори само едно обжалване щеше да направи така, че през април 2017 г. няма да има кой да печати лични документи. А тогава е и предизборно време!


Само две седмици след това обаче лично премиерът я прекрати с обяснението, че новите документи за самоличност няма да се правят по обществена поръчка, а от държавна фирма с името "Център за предоставяне на услуги", която ще бъде създадена към финансовото министерство, а впоследствие ще мине към МВР. В него трябваше да се обединят извършваните от ведомството административни услуги, между които и издаването на документите за самоличност.


Така и стана. Затова през 2017 г. драматично се наложи да се създаде държавното предприятие към МВР, което да се занимава с личните документи. То не успя да заработи, защото държавата подписа анекс със Сименс за удължаване на договора за следгаранционно обслужване.


Паралелно трябваше да се пусне нова обществена поръчка. Тя обаче се отложи. Причината беше, че по настояване на Цветан Цветанов от Закона за електронната идентификация отпадна текстът за вграждането на чип в личните карти. Причината разбира се беше формална. И така договорът със Сименс се удължи и за 2018 г. И така обществената поръчка се отложи чак за края на 2018 г. В края на 2019 г. трябваше да имаме лични карти с биометрични данни.


Ама не. Обществената поръчка се бавеше, точеше, отлагаше, обжалваше, блокираше, медиите хулеха, че ще се харчат стотици милиони и в крайна сметка всичко се проточи изключително много. Чак през месец ноември 2020 г. МВР завършва поръчката по избор на изпълнител. Уви ГЕРБ отказват да подпишат договор, защото предстоят избори - решиха да оставят отговорността за изхарчването на тези пари за следващото правителство.


Разбира се дори мигновено след формиране на стабилно правителство да се подпише договор, това не значи, че лични карти с биометрични данни ще започнат да се печатат незабавно. Фирмата ще има срок от година-година и половина да изпълни ангажимента си да подмени цялата техника. Така резултатът е, че през 2021 г. със сигурност няма да имаме такива лични карти.


А това е огромен минус, защото точно тази година е и пикова по брой на преиздадени стари документи (такива, на които им изтича срока на валидност). Тоест огромна част от хората сега ще си сменят личната карта с обикновена и дълги години наред ще си я ползват без да могат да се възползват от личните карти биометричните данни. Това се случва защото МВР сменяше личните документи кампанийно, а не поетапно. Затова и в момента има безобразни опашки.

 

 

 

Още от същия автор