Първо припомням моята оценка на коляно за 5 минути отпреди 3 дни:
"Глобалните СО2 емисии от изгаряне на горива през 2019 г. ще се увеличат с >1% спрямо предходната.
Ето и очакваната разбивка по основни емитери:
1. Китай = +2.5%
2. САЩ = -1.5%
3. ЕС = -1.5%
4. Индия = +5%
5. Всички останали = +1.5%"
Ето и оценката (на първата графика) на огромен брой учени, прекарали месеци в сметки + малко интерпретация преди да ви залеят новините:
"Глобалните СО2 емисии от изгаряне на горива през 2019 г. ще се увеличат с 0,6% (от -0,2 до +1.5%) спрямо предходната.
Ето и очакваната разбивка по основни емитери:
1. Китай = +2.6%
2. САЩ = -1.7%
3. ЕС = -1.7%
4. Индия = +1,8%
5. Всички останали = +0.5%"
Уцелил съм Китай, САЩ и ЕС - регионите, които следя ежедневно - с доста голяма точност. Доста съм надценил Индия и останалия свят - явно икономическото забавяне им се отразява по-силно... А може и данните да се ревизират нагоре впоследствие.
Пет факта и коментари към оценката на Global Carbon Project:
1. Дори рекордно слабият икономически растеж не може да спре ръста на СО2 емисиите на световно ниво. Нефтът твърдо си пълзи нагоре (+0,9%), а газът буквално експлоадира (+2,6%).
2. Малкото намаление на потреблението на въглища в света (-0.9%) се дължи изцяло на САЩ и ЕС - с по -10% и в двата региона. В САЩ са виновни по-топлата зима и екстремно ниската цена на газа. В ЕС - основно високата цена на СО2 квотите и пак цената на газа, която спада благодарение на вноса на втечнен газ от САЩ.
3. Въпреки огромния скок на газа (+9%) и ВЕИ в Китай, въглищата продължават да растат, макар и по-бавно.
4. Огромният ръст в потреблението на нефт (+6.9%) в Китай - страната с най-голям брой електромобили в света (но в средата на 2019 г. силно ограничиха субсидиите и пазарът веднага се срина!) - ясно показва колко трудно ще бъде освобождаването на икономиката от нефта.
5. Потреблението на всички фосилни горива в останалата част от света продължава бавно, но неумолимо да расте. Няма спиране.
Това е за хората, които искат да са наясно с реалността. За всички останали - има платноходки, климатични стачки, фестивали и "живот с нулев отпечатък"!