Покрай безумните мерки за справяне с коронавируса, светът е напът да отбележи най-големият срив на потреблението на енергия, фосилни горива и съответните СО2 емисии, откакто се води статистика. За всички е ясно колко много загуби, бедност, болка и смърт означава това за милиарди хора, но политици, активисти и лобисти не крият радостта си:
"Ура, никой не иска нефт, газ и въглища! Всички ползват повече ВЕИ. Най-сетне ударихме сатъра на фосилните горива и ВЕИ вече ще бъдат на върха!" - подобни възгласи струят по онлайн конференции, медии и социални мрежи.
Другари, объркали сте се! Напомням, че същите тези лозунги слушахме през 2009 г., (предишната криза и спад на енергийното потребление). Помня го ясно поради една особена причина - аз пеех в същия хор тогава. :-)
Какво се случи след 2009 г.?
1. Хвърлиха се огромни суми за проекти за енергийна ефективност: Въпреки това абсолютното потребление на енергия продължи да расте с гигантски темпове и до края на 2018 г. отчете ръст от 20%!
2. Хвърлиха се огромни суми за субсидиране на ВЕИ (основно слънце, вятър): В резултат към края на 2018 г., те все още дават само около 3,1% от глобалното потребление на първична енергия.
3. ЕС промотира и използването на биомаса: В резултат емисиите на фин прах, особено в Западна Европа, се увеличиха - коронавирусът неслучайно убива най-много там, където има възрастни хора и въздухът е мръсен.
4. Потреблението на въглища, нефт и особено на газ излетя в небето. И докато въглищата видимо отстъпват последните години в Западна Европа и Северна Америка (но само там!), то нефтът си движи бавно и полека ежегодно нагоре. А газът буквално превзема енергийния пейзаж - от 2009 до 2018 г. потреблението му скочи с 31% и днес вече заема цели 24% от глобалното потребление на енергия. Това все още е по-малко от нефта и въглищата, но след тази криза делът му ще скочи значително...
Какво се случва в момента?
1. Прекъсването на глобалната търговия, полетите и движението на автомобили тази година рязко ще свали потреблението на нефт - вероятно с около 10% на годишна база.
2. Сривът на общата икономическа активност ще намали потреблението на енергия, съответно на въглища и газ, с около 6-8%.
3. За сметка на това потреблението на енергия от ВЕИ ще нарасне малко - също както през 2009 г., когато те бяха единственият източник с ръст.
Последното се отчита като някакъв успех, но всъщност показва големия проблем с ВЕИ: Те произвеждат и ние сме длъжни да плащаме и изкупуваме тока им (на субсидирана цена!) без значение дали имаме нужда от него! Това е все едно да ви тъпчат с пасти и да ви карат да ги плащате, докато сте гладен и нямате пари за хляб...
През 2009 г. това се случи в сравнително малък мащаб, но днес не е така. Мащабът е много по-голям. Изкуствено създадената криза е много по-дълбока, политиците поеха контрола върху всеки аспект живота ни по брутален начин - те неслучайно така се влюбиха в коронавируса и ни страхуват ежедневно от телевизора с него. Съответно, активисти и лобисти ще имат много по-голяма възможност да влияят на решенията за това кой енергиен източник да живее и кой да умре. Войната за парите на данъкоплатците или кой ще се наяде най-много от Зелената сделка ще бъде брутална...
Въпреки всичко, аз съм оптимист. Вярвам, че разумът ще надделее и Зелената сделка може да бъде смислена и да проработи в полза на всички ни. Пазарът пак ще си върне свободата, училищата и моловете ще се напълнят, фабриките ще заработят, корабите ще тръгнат, самолетите ще полетят, задръстванията на гръцката граница ще се върнат... Колкото и да не ни се иска, физиката и икономиката ще върнат потреблението на фосилни горива в обичайния ритъм, защото само те са в състояние да задоволят всички нужди на енергетиката, индустрията и свободния човек, който не се страхува да мечтае и винаги ще иска повече от живота. Когато започне да го прави отново...
Да, слънцето и вятърът ще заемат малко по малко все по-голям дял в енергийното потребление - може и да стигне около 8% към 2030 г.
Не, той няма да бъде сравним с този на фосилните горива в обозримо бъдеще. Те покриват 85% от потреблението на енергия през 1990 г. и 85% през 2018 г.... и ще бъдат пак над 80% и през 2030 г.
А сега за мен и семейството ми е време за приятна разходка по забранени места, където слънцето грее, гората зеленее и шуми, а въздухът е чист и няма вируси.
Защото съм свободен човек, на когото вече му писна...