Умилителен е ентусиазмът, с който уж образовани хора разпространяват все по-честите новини за отрицателни цени на тока в Германия и Великобритания по време на силни ветрове.
Давам само един пример за страничен ефект от това: Картинката показва изменението в работата на немските ядрени централи в периода 1-16 февруари. Нормално за тях е да работят на постоянно натоварване (както между 5-7.02). Тук обаче ясно се виждат няколко периода, в които се налага бързо да ограничават производството си. Това упражнение е изключително скъпо удоволствие, което е и предпоставка за, меко казано, неприятни събития.
Същото нещо се случва и с работата на въглищните ТЕЦ-ове, когато има много вятър, но за тях това отдавна е ежедневие. Всъщност те все по-рядко се включват, но никой не ги затваря напълно. Защо ли?
Въпреки всички ограничения върху работата на конвенционалните централи, понякога вятърните перки произвеждат толкова много ток, че се налага да бъдат спирани, защото системата просто не може да го употреби.
Ето няколко въпроса:
1. Знаете ли колко струва непланираното размотаване на мощността на ядрена централа? А на много такива?
2. Знаете ли колко струва поддръжката на десетки въглищни и газови ТЕЦ-ове, за да работят те само по 500-1000 часа годишно, когато вятърът и слънцето излизат в неочаквана ваканция?
3. Знаете ли колко се плаща на перките, за да НЕ работят? И с колко растат тези плащания в последните години?
4. Знаете ли колко се инвестира в изграждане и поддръжка на трансмисионни линии, за да може системата изобщо да поеме добива от вятърните централи?
5. Ако имате обект с голямо потребление на електричество, бихте ли инвестирали в слънчева или вятърна централа за собствено ползване, ако знаете, че в дните, когато те ще произвеждат най-много, системният оператор най-вероятно ще ви предлага ток на отрицателни цени?
Ако се замислите над горните въпроси ще разберете защо въпреки все по-честите новини за огромни количества ток от вятър и отрицателни цени, все още наблюдаваме следните факти:
1. Средните крайни цени на електричеството за домакинствата и индустрията в Германия и Великобритания растат със страхотни темпове и днес оглавяват класациите в Европа и света.
2. Въпреки наличните вече около 110 ГВ вятърни и слънчеви мощности, инсталираната мощност на ТЕЦ (въглища, газ и биомаса) в Германия не е намаляла с един киловат след 2000 г.