Абсурдната история със студения резерв

Боян РашевЩе се опитам с прости думи да обясня колко абсурдна е историята със студения резерв за ТЕЦ Варна...

 

Студеният резерв (наричан още третичен контрол) обикновено са енергийни блокове, които не се използват ежедневно за производство на ток, но трябва да са в постоянна готовност да се включат по преценка на ЕСО.

От подобно нещо има нужда през зимата, когато стане много студено и има пиково натоварване на системата или ако примерно АЕЦ Козлодуй изобщо не може да работи за по-дълго от няколко часа. За разлика от "горещия резерв" (първичен и вторичен контрол), тези блокове няма нужда да реагират мигновено, а обикновено получават няколко часа за разпалване и включване. С една дума, в "нормална" година може и изобщо да не се стигне до тях.

 

Големите ВЕЦ няма как да гарантират, че винаги ше имат вода, особено зимата, така че те не са идеални за тази работа. Точно затова това обикновено са блокове на въглищни ТЕЦ.

 

Газовите централи, каквато се пише ТЕЦ Варна, се използват навсякъде в Европа преди всичко за „горещ резерв", защото са много бързи във вдигането и свалянето на мощност и отлично допълват ВЕИ, когато последните изведнъж решат да излязат в „почивка" (а това се случва често както на слънцето, така и на вятъра). Така се изкарват и доста повече пари.

 

Ползването на газова централа за студен резерв е български феномен. ТЕЦ Варна получаваше десетки милиони, за да бъде студен резерв, но когато миналата година ЕСО поиска централата да се включи, тя просто не го направи... и си плати смешната глоба. А не го направи, просто защото не може да работи. Тя затова и не работи като „горещ резерв"...

 

Не знам дали стана ясно какъв цирк е цялата работа... Напълно правилно е за студен резерв да се плаща само на ТЕЦ Марица-Изток 2. Тя има нужда от парите, а и реално може да осигури услугата най-добре.

 

Получи ли се?

 

БЛОГЪТ НА DENKSTATT

 

 

Още от същия автор