1. За поредна година инвестициите във ВЕИ стагнират - след 2011 г., когато беше пикът на субсидираните ВЕИ в Европа (вкл. в България), няма значим ръст на инвестициите на глобално ниво.
2. Малкият ръст на световно ниво през 2019 г. се дължи преди всичко на САЩ. Те отбелязват рекорд от $55.5 милиарда - 18% повече от 2018 г. А това от своя страна се случва заради изтичането на феедералните данъчни облекчения през 2020 г. Тоест заради гонене на субсидии, които утре ги няма.
3. Китай остава най-големият световен инвеститор във ВЕИ с $83.4 милиарда, но това е най-ниското ниво след 2013 г. там.
4. Европа остава на трето място с $54.3 милиарда, което е около 2 пъти по-малко от пиковите 2011 и 2012 г. Особено впечатляващ е спадът в Германия и Великобритания, които отбелязват най-ниските инвестиции съответно след 2004 и 2007 г. Испания пък прави нов рекорд.
5. За останалата част от света впечатление правят големите спадове в Япония (-10%), Австралия (-40%) и Индия (-14%) в сравнение с 2018 г.
6. Всичко това не означава, че се инсталират по-малко ВЕИ - напротив, инсталациите се увеличават, защото единичните цени са спаднали много. И за много приложения ВЕИ отдавна са смислена алтернатива, както скоро писах: Седем приложения на ВЕИ, които не бива да подценяваме
7. Всичко това обаче ясно показва, че въпреки говоренето и обещанията парите НЕ текат в посока ВЕИ. А когато и където текат, то се случва в голям мащаб само докато има схеми за подпомагане.
Междувременно, инвестициите във проучване, добив, преработка и производство на енергия от нефт и газ през 2019 г. са надхвърлили $800 милиарда - точните числа още не са излезли, но със сигурност ще бъдат от този порядък. Особено голям е ръстът в инсталации за втечняване и регазификация на природен газ.
А въглищата дори не ги коментирам - в Азия бумът продължава, а в Африка тепърва започва...
С една дума: Ако искате да знаете какво реално се случва, следвайте парите. Те показват накъде върви светът доста по-точно от всеки политик, активист или лобист...