Вземането на решения за публични политики винаги е зависело и трябва да зависи от реални данни

Вземането на решения за публични политики винаги е зависело и трябва да зависи от реални данниРъстът на смъртността в Европа, асоцииран с коронавируса, стана статистически видим чак през минала седмица (13-та на 2020 г.). Няколко важни факта, свързани с това:

 

1. Общата смъртност се движи нагоре практически от две страни - Италия и Испания. В останалите изменията не са особено големи.

 

2. Всичко е концентрирано във възрастовата група над 65 г., в която смъртта е напълно естествен процес. Неслучайно, средната продължителност на здравословния живот в ЕС е 64 г. Над тази възраст средният европеец става зависим в една или друга степен.

 

3. Няма никаква връзка между изменението на смъртността и "мерките", които една страна взема, за да ограничи епидемията от коронавирус. В Швеция ограниченията са малко - смъртността е без съществено изменение. В Италия и Испания животът е спрял вече почти месец.

 

4. Особено интересно е сравнението с предишни години, което е най-ясно видимо на втората фигура: Смъртността през зимата на 2020 г. все още не е достигнала пиковете от нито една от 3-те години преди нея. При това забележете колко по-ниска е смъртността за всички възрасти под 65 г. днес в сравнение с предишните години.

 

5. За страните от Източна Европа няма данни, но цифрите (за броя починали с коронавирус) показват, че те са много по-слабо засегнати от епидемията. Дали това се дължи на перфектните мерки и идеалната дисциплина на населението тук? Позволете да се съмнявам...

 

Смъртта на всеки един човек е ужасно събитие без значение при какви обстоятелства и на каква възраст се случва. Обаче вземането на решения за публични политики винаги е зависело и трябва да зависи от реални данни и адекватен анализ на разходи / ползи. В противен случай мерките за безопасност в автомобилите например щяха да струват милиони на кола (за да са 100% сигурни) и никой нямаше да може да си ги купи. Самолетите пък никога нямаше да бъдат оставени да летят и т.н.

 

Данните за смъртността в повечето страни в Европа не показват наличието на екстремна ситуация, която да налага спиране на живота. Да, има нужда от мерки за ограничаване на епидемията - както при всяка друга подобна. Не, няма основание те да стигат до неспазване на базови човешки права като правото на свободно придвижване из страната.

 

България започна със смислени мерки, насочени към елементарни правила за хигиена и най-критичните струпвания на хора и свързани само с няколко икономически сектора. За съжаление, след това продължи с крайно ограничаващи свободата мерки, които вече съсипват цялата здравна система и икономиката и превръщат страната ни в диктатура.

 

Лекарството, което пием, не само не спира болестта, но директно убива организма...

 

Mortality monitoring in Europe

 

БЛОГЪТ НА DENKSTATT

 

 

Още от същия автор