Не е зле да сме наясно кой каква тежест има в икономиката ни

Не е зле да сме наясно кой каква тежест има в икономиката ниИ колко стабилен е по време на криза като настоящата

Относително "слабият" спад на БВП на България на фона на останалите страни от ЕС (-8.2%) за второто тримесечие на 2020 г. изглежда доста странен - данните за потреблението са ужасяващи (а НСИ го изкарват на +!!!), а голяма част от заводите за мебели, машини, авточасти, строителни материали и какво ли още не работеха на минимален капацитет.

 

Според мен се дължи в някаква степен на ИТ бизнеса и производството и износа на храни, които не пострадаха. Обаче има един сектор или регион, който не просто не пострада, а отчете значим ръст и има огромен принос за това да не сме с двуцифрен процентен спад - добивът на медни и златни руди и производството на мед.

 

Забележете какво се случва с Аурубис България, втората най-голяма компания по приходи и първата по износ в България - 20% ръст на производството за второто тримесечие на 2020 г. в сравнение с 2019 г. в условия на бързо растящи цени на медта, които в края на юни достигнаха 6000 долара на тон.

 

При тези цени на медта от една страна и нефта и горивата от друга, през 2020 г. Аурубис България има всички шансове да изпревари Лукойл Нефтохим и да стане най-голямата българска компания по приходи за първи път в историята.

 

В същия период Дънди Прешъс Металс отчитат 100% ръст на добива и приходите, благодарение на новата мина в Крумовград, рекордните цени на златото и високите цени на медта.

 

Асарел-Медет и Елаците Мед не публикуват данни, но имам основание да предположа, че също отчитат значими ръстове.

 

Общо тези 4 компании правят много големи приходи и имат несравнимо висок принос към брутната добавена стойност в икономиката.

 

Не е зле да сме наясно кой каква тежест има в икономиката ни и колко стабилен е по време на криза като настоящата.

 

БЛОГЪТ НА DENKSTATT

 

 

Още от същия автор