Светът отчита нов рекорд на въглеродните емисии за 2021 г.

Боян РашевМеждународната агенция по енергетика публикува годишния си доклад за развитието на въглеродните емисии от изгаряне на горива и индустриални процеси. Точно както прогнозирах, резултатите са доста по-високи от предвижданите от Global Carbon Project в началото на декември:


1. Общите емисии скачат до 36.3 млрд. т., тоест със 6% спрямо 2020 г. и отчитат исторически рекорд като надхвърлят нивата от 2019 г.
2. За първи път от поне десетилетие водещи в ръста са въглищата, а не природния газ. Изгарянето на въглища допринася с цели 15.3 млрд. т.
3. Нефтът също расте, но остава на 8% под нивата от 2019 г., тоест там все още има огромен допълнителен потенциал, който се реализира с пълното възстановяване на транспорта по света.
4. Възобновяемите енергийни източници също отчитат рекорден скок в производството, но това не възпрепятства ръстовете в потреблението на изкопаеми горива.
5. Китай и Индия отчитат гигантски скокове в потреблението на електричество и съответно на въглища и газ - с около и над 10%. Развитите икономики растат по-бавно, но навсякъде, вкл. в САЩ, ЕС и Япония, въглищата водят парада.


Недостигът и високите цени на газа доведоха до масово преминаване към въглища като процесът ставаше все по-силен към края на 2021 г. Настоящата година започна така и няма никакви основания да смятаме, че нещо ще се промени съществено. Китай, Индия и целия развиващ се свят ясно заявяват, че енергийната им сигурност е най-висок приоритет и инвестират в разширяване на местния добив на въглища и нови ТЕЦ. САЩ и Европа също нямат много избор - особено в светлината на войната в Украйна.


През 2022 г. светът ще се бори да се докопа до всяка възможна калория енергия. Въглищата ще осъществят огромен скок в потреблението, тъй като значението на местния добив и енергийната сигурност и независимост силно нарастват. Нефтът вече е на пред-пандемичните нива - над 100 млн. барела на ден - и ще продължава да расте. Само свръхвисоките цени (над $150 на барел) могат да го спрат. Съответните въглеродни емисии ще скочат отново и с много повече от официалните допускания на МАЕ.


Това е положението и то няма как да бъде променено с призиви, лозунги, корпоративни заклинания и политически обещания. Нужни са страшно много време, пари и работа, за да може един ден внуците ни да живеят в напълно декарбонизирана икономика.


Ето подробностите: https://www.iea.org/.../global-energy-review-co2...

 

 

Светът отчита нов рекорд на въглеродните емисии за 2021 г.   Светът отчита нов рекорд на въглеродните емисии за 2021 г.

 

 

БЛОГЪТ НА DENKSTATT

 

 

 

Още от същия автор