Неговите инсталации са големи и цветни. Те се вписват напълно в определението „улично изкуство", защото не само идеите му, но и материалите за тяхната реализация са плод на улицата. Като скулптура наподобяваща крава, която е направена от никому непотребни неща.
Това което за останалите е просто отпадъци, за Томас Дамбо са работен материал. От боклуците на останалите той иска да направи нещо красиво. „Винаги използвам рециклирани материали, и когато остарея, пак ще искам да правя все нови и нови неща от тях, и да живея креативно. Но аз нямам много пари и се научих, че няма смисъл да си купуваш нещо, което просто можеш да намериш безплатно", казва Томас за „Дойче Веле".
Днес той се е заел със сортирането на последно намерените материали, изолации и какви ли не отпадъци, останали след края на един музикален фестивал. Неща, които може да използва за реализацията на следващия си проект. „Докато сортирам всичко, ми идват нови идеи какво да направя и кои от материалите мога да комбинирам", казва той. Рецептата на успеха е все една и съща. Първо събира материалите, а след това развива подходящия проект. Така той създава един от най-известните си проекти - стената на щастието. Тя е изградена от почти 2000 еднакви елемента, наподобяващи пикселите на дадено изображение. Те са направени от дървени парчета, останки от една музикална сцена. Така през 2013 година Томас изгражда една интерактивна стена в сърцето на датската столица Копенхаген. „Идеята на „Стената на щастието" е да направи хората по ефективни", обяснява той. Освен това написаните на стената послания се заснемат и публикуват в социалните мрежи. Само за една година Томас е събрал почти 7000 снимки. „Ако някой напише нещо, което не се хареса на другиго, той просто може да го промени само като завърти дървените плоскости. Така може да се реши по демократичен начин, какво иска да види в града, и какво не. За разлика от големите рекламни плакати около нас, които човек не може еднолично да промени", обяснява философски творецът. И последният му проект е свързан с обществеността. Той е направил къщички за птици от рециклирани материали. Могат да бъдат видяни като една Open Air изложба из целия град... ако човек ги открие. „За тази изложба се спряхме имено на Томас Дамбо, защото неговите представи за изкуство пасват на разбиранията ни. Вярваме, че нашият музей трябва да е насочен точно към обществеността, а той е свързан доста силно с нея", казва Кристиан Гетер, директор на музея за модерно изкуство в Копенхаген. Проектът за изложбата от къщички за птици започва преди 8 години. До момента той е направил около 3 500 къщички. И проекта му е популярен не само в родната Дания, а посланието му достига дори до далечен Ливан. Там почва намира неговата интерпретация за улично изкуство. „Имах един приятел там, художник на графити. Беше вкаран в затвора. Тогава ми дойде на ум да му предложа идеята да рисува графити върху къщички за птици. Така че произведенията които създава да водят не до полицията, а до това хората да са му благодарни", разказва Томас. Той вече работи по реализацията на следващата си идея - скулптора с водопад за един фестивал. И материалите естествено отново ще са... отпадъци. За целта вече е събрал 6300 дървени части от дърво. Това трябва да е място за танци, забавления и провеждане на уъркшопове. Въпреки че е направил толкова много с проектите си от рециклирани материали, Томас е на мнение, че що се отнася до преработката на отпадъците обществото все още се намира в началния етап. Но се надява с работата си да допринесе за промяната. Идеи за нови и още по-големи проекти не му липсват. Отпадъци на които да даде един нов живот... също.
Превод: Мартин Иванов
По материали на „Дойче Веле"