Фотографията – поезия на ежедневието

Фотографията – поезия на ежедневиетоЗа да се видите как сте изглеждали преди десетина години, просто разгърнете старите албуми и погледнете жълтите снимки. А как ли са изглеждали хората преди три десетилетия? Британският фотограф Крис Порш си е поставил трудната задача да заснема едни и същи хора през определен период от време, за да разбере какво се е променило в тях.

Проект, който му отнел цели седем години. Пред обектива му попаднали едни и същи хора, заснети например преди три десетилетия и днес. Всичките снимки, показващи моменти от ежедневието на хората, Крис заснел в родното Питърбро. Хората са едни и същи, фотографирани в сходни позиции. Фотосите са част от новия албум на Крис Порш, наречен Reunions. През 80-те години той инвестирал много време в развитието на своето хоби - фотографията, която се превърнала в страст.

 

„Тогава снимах много ситуации из улиците на Питърбро, в продължение на 4-5 години. След това обаче започнах работа като санитар в спешна помощ, и заради семейството си нямах повече време за това. Дълго време снимките бяха прибрани, докато не ги открих отново". разказва фотографът.

 

И се запитал какво ли се е случило с хората, застанали някога пред обектива му? В пътешествието си назад във времето, той обръщал внимание не само на определени мотиви, но се впечатлил и от излъчването на хората. Голямо предизвикателство пред него било да открие имената на хората и как да се свърже с тях. Помощ му оказали от местния вестник, който започнал да публикува старите снимки. Така, все повече хора започнали да се обаждат на Крис, разпознавайки лицата си от неговите фотографии. Най-накрая успял да открие лицата от 134 снимки, като три приятелки от ученическите години. Сандра Уилямс попаднала на снимката през 2016 година във Фейсбук.

 

Фотографията – поезия на ежедневието„За първата снимка не мога да си спомня нищо, но втората стана страхотно. Не бях виждала приятелките си от училище в продължение на 40 години, и се срещнахме отново благодарение на снимката", признава Сандра. От своя страна Крис казва, че не е вярвал, че някога ще открие Сандра и нейните приятелки, но това се случило.

 

Други - като Труди и Дейв, пък се разпознали на снимка от календар от 2010 година. Тя била направена през 1980 година, когато Дейв празнувал 21-та си година.

 

„Въобще не знаехме, че снимката съществува. Това беше истинска изненада за нас, когато я видях на календара", признава Труди. Днес, 30-години по-късно, двамата се радват на 3 деца и 4 внуци. Само кучето на снимката днес е друго.

 

За мнозина ранните години на 80-те са били диви времена, често свързани с принадлежността им към привържениците на различни музикални течения като пънк и рок. За други те просто са били само част от младостта им. Трети пък са запазили стила си от тогава непокътнат и до днес, като един пънк музикант, който застанал пред обектива на Крис дори със същото яке както през 1981 година. „Бях на 15 години и свирех в една пънк банда. Снимката е направена на път за репетиции с бандата", признава музикантът днес. В албума на Крис 134 снимки показват лицата на хората такива, каквито са изглеждали в миналото, и такива, каквито изглеждат сега. С проекта си той отдавна вече е преминал границите на Острова и е впечатлил хора от цял свят, защото снимките му разказват една поезия на ежедневието - истории на обикновени хора, и събират отново стари приятели.

 

Мартин Иванов

по материали на „Дойче Веле"

 

 

 

Още от същия автор